Oltványi Imre utca

Kővágó József: Baja város utcanevei

Oltványi Imre utca (Újváros)

Oltványi Imre (szül. Ártinger) bankár, műgyűjtő (1893 Bácsalmás– 1963 Budapest). Élt 70 évet.

A budapesti tudományegyetemen tanult.

1911-1914 között a Bajai Hírlapot szerkesztette, később a Magyar Jelzálog Hitelbank igazgatója lett. Alapítója a Független Kisgazdapártnak, melyben mindvégig vezető szerepet töltött be. 1932–40 között a korszak legjelentősebb művészeti monográfia-sorozatát, az Ars Hungaricát szerkesztette. 1935-39 között a Magyar Művészet c. folyóirat szerkesztője volt.

A bajai Nagy István Képtár megalapítása (1936) az ő, valamint Miskolczy Ferenc nevéhez fűződik.

A háború alatt részt vett az ellenállási mozgalomban.

1945 után a Nemzeti Bank elnöke, pénzügyminiszter, berni nagykövet. 1949-től a Nemzeti Múzeum elnöke, országgyűlési képviselő.

A Szépművészeti Múzeum főigazgatója. Képzőművészeti gyűjteményének egy részét a Türr István Múzeumra hagyta. Az 52 festmény és 12 szobor a múzeum képzőművészeti gyűjteményének alapját képezte.

Az oldal szponzora a Rotary Club Baja

Hetente találkozunk...

Klubüléseinket heti rendszerességgel tartjuk.
Helyszín: Malom Club Baja. (6500 Baja, Szegedi út 19.)
Csütörtök esténként jövünk össze, a kezdés időpontja 18:00